Jeśli mamy nieruchomość to można skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego. Jest to głownie oferta dla osób starszych, które chcą mieć dodatkowy zastrzyk gotówki.
Najczęściej wygląda to tak, że taka osoba, co miesiąc będzie dostawała określoną kwotę pieniędzy. To dobre rozwiązanie, bo przy małej emeryturze kilkaset złotych to jest spora kwota i może wiele osób uratować. Podpisanie całej umowy odbywa się w banku, który można sobie wybrać. Trzeba jednak się zastanowić nad tym czy ma to sens i czy na tym zyskamy. Od razu warto zaznaczyć, że to ma być biznes dla banku, a nie dla klienta.
Co to oznacza?
Kwota mieszkania czy domu zostanie wyliczona w taki sposób żeby bank jak najwięcej na tym zyskał. Zaniżona kwota to norma i dlatego trzeba sprawdzać bardzo dokładnie czy to się opłaca. Pamiętać należy również o tym, że gdyby osoba starszą, która zaciągnęła taki kredyt nagle zmarła to rodzina ma dwanaście miesięcy na spłatę tej całej kwoty, którą ta osoba otrzymała. To nie jest tak, że ktoś bierze kredyt hipoteczny odwrócony i otrzymuje raty po osiemset złotych. Wziął kilka raz zmarł i bank teraz zawiera wszystko. Jeśli rodzina nie zapłaci tych pieniędzy to tak, ale jeśli odda pieniądze to nie ma tutaj żadnej sprawy i żadnych problemów, dlatego warto się zastanowić nad tym czy taka forma kredytu ma dla nas sens i jeśli ma to trzeba będzie znaleźć taki bank, który jest bardzo dobrze przygotowany z oferta. Byłoby dobrze wybrać bank, który jest w stanie zaoferować najwyższą cenę, bo wtedy jest to dla starszej osoby bardzo opłacalne.
Co zawiera umowa kredytu hipotecznego odwróconego?
W umowie powinna być podana kwota kredytu oraz termin i sposób wypłaty należności. Dodatkowo powinny być wypisane wszystkie koszty, które są związane z kredytem tak żeby nie było żadnych niejasności. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy znajduje się tam sposób zapłaty kosztów. Umowa ma być napisania tak żeby każdy wiedział, co w niej jest, wtedy można ją zaakceptować i bank rozpocznie całą procedurą z naszą nieruchomością.