Styropapa i kliny spadkowe – hydroizolacja dachów płaskich

Jednym z utrudnień użytkowania dachów płaskich jest odkładanie się na ich powierzchni wilgoci, oddziałującej niekorzystnie na ich strukturę.

Z tego powodu przygotowanie na ich połaciach termoizolacji wymaga zastosowania dodatkowych komponentów. Wykorzystanie styropapy i klinów spadkowych o odpowiednich parametrach pozwoli uchronić zadaszenie od destrukcyjnego wnikania wilgoci w głąb jego struktury, czy nawet przenikania jej do wewnątrz budynku.

Styropapa – kiedy znajdzie zastosowanie?

W przypadkach wielu nieruchomości zadaszenie przedstawiające tak zwane walory użytkowe nie jest koniecznością. Dobrym przykładem będą tutaj chociażby altanki czy wolnostojące garaże. To z kolei pozwala na wybór tańszych i przystępniejszych w montażu środków zabezpieczenia połaci dachowej, aniżeli ma to miejsce na przykład w domach.

Styropapa – czym konkretnie jest?

Poruszając temat styropapy stosowanej na zadaszeniach mówimy o połączeniu wysokojakościowej płyty styropianowej o dobrych parametrach termoizolacyjnych, z warstwą samej papy pokrywającej jej wierzch.

Za sprawą uzbrojenia dachu w ten komponent zapewniamy mu zarówno walory z zakresu izolacji termicznej jak i przeciwwilgociowej. To funkcjonalne połączenie pozwala oszczędzać pieniądze przy zakupie materiałów, zaś szybki i nie wymagający specjalistycznego sprzętu proces aplikacji pozwala utrzymać na niskim poziomie również koszta robocizny.

Ograniczenia związane ze stosowaniem styropapy

Pomimo wielu praktycznych zalet, styropapa pozostaje w dalszym ciągu relatywnie mało wytrzymałym komponentem. Z tego względu powierzchnie przygotowane za jej sprawą nie mają charakteru użytkowego. Ponadto, spadek połaci dachowej wykończonej styropapą nie powinien przekraczać dwudziestu stopni.

Aspekty te znacząco ograniczają spektrum budynków w kontekście których styropapa może być zastosowana.

Styropapa i kliny spadkowe - hydroizolacja dachów płaskich

Kliny spadkowe – prosty sposób na odprowadzanie wilgoci

Problem wody gromadzącej się w każdej wnęce i szczelinie dachu płaskiego może z czasem przekształcić się w postępujące uszkodzenia jego struktury. Panaceum na to zjawisko są kliny spadkowe – wykonane z polistyrenu formy, których kształt sprzyja odprowadzaniu wody za sprawą sił ciążenia.

Nieoczywiste plusy stosowania klinów spadkowych

Kliny spadkowe dostępne są od ręki w kilku wariantach, pozwalających łatwo dopasować je do każdego formatu zadaszenia. Dodatkowym, znaczącym plusem ich stosowania jest polepszenie przez nie izolacji termicznej budynku, co znajduje bezpośrednie przełożenie na długofalowe oszczędności w kosztach ogrzewania.

Ponadto, wysokojakościowe kliny spadkowe cechuje niska przenikalność, wysoka wytrzymałość na czynniki mechaniczne oraz nie uleganie biologicznej degradacji. W konsekwencji tego – ich jednorazowy montaż i dobór pozwoli przez wiele lat polegać na ich funkcjonalności.

Prosty i niedrogi sposób na hydroizolację

Zarówno styropapa przedstawiają niskie koszta implementacji i łatwość montażu. Są to wypróbowane rozwiązania, które pozwolą szybko przygotować dach płaski do użytku.

Previous post Na czym możemy wydrukować swoją reklamę?
Next post W jakich miejscach wygodnie pozyskać oprawę sufitową?