Towary eksportowane muszą przejść przez odprawę celną

Wysyłając towary na terytorium poza obszarem celnym i podatkowym Unii Europejskiej, może być konieczne zgłoszenie towarów do oclenia, należy zatem złożyć deklarację wywozową do urzędu celnego.

Zgłoszenie możesz złożyć samodzielnie lub upoważnić przykładowo firmę spedycyjną do jej złożenia w twoim imieniu. Ważne jest, aby złożyć prawidłowe zgłoszenie wywozowe i użyć prawidłowych kodów, aby mieć pewność, że po zwrocie towarów prawidłowo zapłacisz cła importowe i podatki.

Towary eksportowane muszą przejść przez odprawę celną

Jak zgłosić towar do odprawy celnej

Zgłoszenie celne jest oficjalnym dokumentem, który zawiera listę i szczegóły towarów, które są importowane lub eksportowane. Musisz złożyć deklarację wywozową do urzędu celnego przed wysyłką towarów. Wydrukuj eksportowy dokument towarzyszący (EAD) z usługi deklaracji eksportowych i umieść go w plastikowej kieszeni przyklejonej taśmą pocztową tak, aby tekst był widoczny. Wysyłając przesyłki pocztowe o wartości 1 000 euro lub mniejszej, należy dołączyć zgłoszenie celne CN22 lub CN23. Ważne jest również dołączenie faktury, która określa wartość przesyłanego towaru.

Z reguły to właściciel towaru lub osoba działająca w jego imieniu, przedstawiciel, agencja celna lub osoba sprawująca kontrolę nad towarem może złożyć deklarację celną, może być to osoba prywatna bądź firma. W celu wywiązania się z obowiązków prawnych i objęcia towarów procedurą celną należy złożyć zgłoszenie celne w odpowiednim urzędzie celnym. Zgłoszenia towarów należy składać przy użyciu technik elektronicznego przetwarzania danych, wykorzystując systemy takie jak ECS, NTCS, i innych.

Przesyłki rzadko zatrzymują się dłużej niż 24 godziny na odprawie celnej. Jeśli jednak brakuje dokumentów lub są one nieprawidłowe, może minąć kilka dni, zanim przesyłka zostanie odprawiona przez odprawę celną. Jeśli potrzebujemy porady dotyczącej odprawy celnej towarów, może nam pomóc w formalnościach agencja celna dauman logistics, która zajmuje się również logistyką, magazynowaniem towarów, poradnictwem podatkowym, finansowym, biznesowym, obsługą celną i VAT.

Previous post Doskonale wykonane domy mieszkalne z płyty warstwowej
Next post Reklama Google Ads plus pozycjonowanie, czyli dlaczego warto działać w takim tandemie