Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu?

Czy wiesz, że na ubezpieczeniu samochodu możesz zaoszczędzić nawet wówczas, gdy zakres tego ubezpieczenia nie ulegnie zmianie, a nawet będzie szerszy? Podpowiemy Ci, jak to zrobić, na co zwrócić uwagę, a także jakimi narzędziami możesz się posłużyć, by znaleźć najbardziej atrakcyjne polisy.

Choć nie na wszystkich ubezpieczeniach warto oszczędzać, przed zakupem dowolnego ubezpieczenia samochodowego warto porównać wysokości konkurencyjnych składek na https://klaro.pl/kalkulator-oc/.

Ubezpieczenie OC

Zacznijmy od obowiązkowego OC. Czy wiesz, że nie ma znaczenia, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupisz tę polisę? Jej zakres działania reguluje ustawa i zawsze jest on taki sam. Co za tym idzie, przy jego zakupie powinieneś kierować się tak naprawdę ceną – najlepsze OC to po prostu OC, za które zapłacisz najmniej.

Najtańsze OC dzięki porównywarce ubezpieczeń

Najtańsze ubezpieczenie OC możesz kupić przez Internet, a narzędziem, jakiego najlepiej użyć, by szybko je znaleźć, będzie porównywarka. Jedyną rzeczą, jaką będziesz musiał zrobić, będzie wypełnienie pól formularza (zajmie Ci to około kwadransa). W jego polach podasz dane swoje i ubezpieczanego auta, a następnie otrzymasz oferty polisy OC od co najmniej kilku, a najczęściej kilkunastu TU. Wybierz najtańszą z nich i kup ubezpieczenie OC, nie wychodząc z domu.

Ubezpieczenie AC

Na tym dobrowolnym ubezpieczeniu również możesz zaoszczędzić, ale w jego przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Zakres, nie cena

Możesz oczywiście zdecydować się na najtańsze AC, jednak jego zakres może być wtedy bardzo ograniczony. A to właśnie zakres AC, a nie jego cena, powinny być dla Ciebie najważniejsze. Ubezpieczenie to jest bardzo elastyczne i możesz dostosować je do swoich indywidualnych wymagań.

Różne AC w różnych TU

W odróżnieniu od obowiązkowego OC, zakres AC nie jest regulowany ustawowo. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo decyduje, od jakich zdarzeń chronić Cię będzie zarówno AC podstawowe, jak i rozszerzone. Różnice mogą być znaczące, dlatego warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym znajdziesz dokładne informacje o zakresie polisy, a także o wyłączeniach. Te ostatnie to sytuacje, w których TU nie wypłaci Ci odszkodowania.

 

Nie przepłacaj za AC

Różny zakres AC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych to okazja, by za polisę zapłacić mniej. Porównując oferty, może się okazać, że w konkurencyjnym TU ubezpieczenie AC o takim samym lub nawet szerszym zakresie będzie tańsze. Tu również skorzystać możesz ze wspomnianej już porównywarki ubezpieczeń lub z kalkulatorów, które znajdują się na witrynach większości TU.

Ubezpieczenie Assistance

Pakiet Assistance często oferowany jest bezpłatnie przy zakupie polis OC i AC, jednak zwykle jedynie w wersji podstawowej. Warto go rozszerzyć i dostosować do swoich własnych wymagań. Tym bardziej, że jest to ubezpieczenie stosunkowo tanie, a bywa naprawdę bardzo przydatne.

Choć w przypadku Assistance, podobnie jak w przypadku AC, bardziej liczy się jego zakres niż cena, warto przyjrzeć się temu, co oferuje konkurencja. Nie ma sensu przepłacać, jeśli możesz otrzymać porównywalny pakiet Assistance taniej.

Tanie ubezpieczenie auta

Kupując ubezpieczenie przez Internet, możesz liczyć na duże zniżki. Umowę zawierasz bezpośrednio z wybranym TU i bez pośredników – pozwala to ubezpieczycielowi na obniżenie ceny polisy.

Jak obniżyć cenę najtańszego OC? Korzystając z porównywarki, która jest na bieżąco aktualizowana, szybko dowiesz się o najnowszych promocjach cenowych dotyczących OC, AC i innych ubezpieczeń.

Pamiętaj, że ubezpieczenia warto kupować w pakietach – ceny wchodzących w nie polis są wówczas dużo niższe.

 

Previous post Doskonałe i bardzo korzystne finansowanie zakupów – jak skorzystać?
Next post Co warto wiedzieć o ceramice na lakier samochodowy?