Jaką rolę pełni odzież ochronna?

W wielu miejscach pracy potrzebna jest odpowiednia odzież ochronna, najczęściej są to buty, koszula i spodnie, najczęściej różnią się nieco od ubrań które nosimy na co dzień.

Musi być to strój bardziej wytrzymały na rozdarcie, Wiele ubrań roboczych wzmacnianych jest dodatkowymi szwami, odzież robocza powinna być wygodna aby nie krępować ruchów, często wykonywane są prace które wymagają schylenia się lub też pracy w ograniczonej powierzchni. Dlatego też stosuje się elastyczne stawki, które ułatwiają poruszanie się. Dobra odzież robocza powinna posiadać także wygodne kieszenie, najlepiej zamykane na rzepy, aby ułatwić dostęp do nich w rękawiczkach. Pracodawcy muszą być odpowiedzialni za wybór odzieży ochronnej, w zależności od stanowiska. Należy określić zagrożenia jakie mogą występować na wszystkich stanowiskach pracy w firmie. Zazwyczaj będzie odpowiedzialny za to specjalista BHP, odzież musi chronić pracowników przed określonymi rodzajami zagrożeń. Oczywiście pracownicy powinni zostać przeszkoleni z właściwego użytkowania środków ochronnych. Najczęściej na placach budowy widzimy pracowników w kaskach, na niektórych stanowiskach może okazać się potrzebna także ochrona dróg oddechowych.

W warunkach gdzie występuje hałas powinny być także chronione uszy, służą do tego celu specjalistyczne ochronniki przeciwhałasowe.

Odzież ochronna może występować w kolorach odblaskowych, dzięki czemu pracownicy będą bardzo dobrze widoczni, przez co zwiększy się ich bezpieczeństwo. Tego rodzaju odzież z pewnością będzie dobrym pomysłem w przypadku pracowników drogowych, gdzie podczas prac mogą ich mijać pojazdy. W czasie ograniczonej widoczności pracownicy w czarnych lub też szarych ubraniach roboczych mogli by być mało widocznie dlatego też noszenie odblasków jest takie istotne. Odzież roboczą można także podzielić na letnią i zimową, można przykładowo zakupić wygodne kurtki robocze męskie, w wersji lżejszej lub też ocieplanej. Wiele firm oferuje także kurtki z indywidualnymi naszywkami, można zatem umieścić na kurtce nasze logo czy też dowolny napis.

Previous post Profesjonalna pomoc prawnika
Next post Planowanie rodzinnych wakacji w górach to nie lada wyzwanie